МОЗ України впровадило систему безперервного професійного розвитку (БПР) для лікарів. Стара система передбачала, що лікар за рік до атестації (яка проводилась як мінімум один раз на 5 років) повинен пройти обов’язкові 4-х тижневі курси, так званий передатестаційний цикл, а в період між передатестаційними циклами міг практично не брати участь в освітніх заходах. Відсутність чітких вимог до збалансованості освітніх навантажень, призводила до того, що три роки після атестації були часом “відпочинку” від професійного вдосконалення.
Безперервний професійний розвиток
Тепер, відповідно до Наказу МОЗ від 22 лютого 2019 року №446 “Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів”, лікар буде проходити навчання щорічно шляхом відвідування заходів БПР. Це дозволить йому бути конкурентним та отримувати нові навички одразу після появи цих технологій та практик на ринку.
Система БПР для лікарів – це сучасний підхід до професійного вдосконалення лікаря, можливість вільно обирати цікаві для себе теми та заходи, зручний формат та час навчання, а також надавачів освітніх послуг. Замість формального навчання лікарі будуть постійно розвивати свої компетенції. Отримані за таке навчання бали можна використовувати для власної атестації. Практично БПР в Україні впроваджується з квітня 2019 року. А з 2020 році він вже став обов’язковим.
Бали БПР нараховуються за різні види навчання, які лікар вільно обирає на основі запропонованого МОЗ України переліку видів діяльності, яких існує три види: формальна, неформальна та інформальна освіта. Загалом кількість балів не обмежена, проте щорічний обов’язковий мінімум. Для лікарів, які значно перевищують кількісні й якісні вимоги до БПР, існує можливість позачергового отримання вищої категорії.
МОЗ України впровадило систему безперервного професійного розвитку (БПР) для лікарів. Стара система передбачала, що лікар за рік до атестації (яка проводилась як мінімум один раз на 5 років) повинен пройти обов’язкові 4-х тижневі курси, так званий передатестаційний цикл, а в період між передатестаційними циклами міг практично не брати участь в освітніх заходах. Відсутність чітких вимог до збалансованості освітніх навантажень, призводила до того, що три роки після атестації були часом “відпочинку” від професійного вдосконалення.
Як ця система працює?
Відповідно до вимог Постанови КМУ від 14 липня 2021 року № 725 «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників» (далі – Постанова), працівники сфери охорони здоров’я після здобуття вищої освіти та отримання сертифіката лікаря-спеціаліста, провізора-спеціаліста зобов’язані здійснювати безперервний професійний розвиток.
Особа-лікар після закінчення інтернатури звертається до відповідного закладу – Провайдера БПР, статус якого такій установі присвоєний Центром Тестування МОЗ з метою проходження заходів БПР для щорічної атестації. За проходження таких заходів БПР працівникам сфери охорони здоров’я нараховуються бали. За більш детальною інформацією звертайтесь за таким номером телефону +380509455959 або +380637755403.
З метою забезпечення здійснення БПР діє єдина система. Володільцем системи та внесених до неї відомостей є МОЗ. Система, окрім іншого, забезпечує облік балів БПР у сфері охорони здоров’я.
З проходження таких заходів лікарю Провайдером БПР видається відповідний сертифікат або посвідчення із вказаними годинами навчання та присудженими балами БПР. Вимоги до таких сертифікатів врегульовані Центром Тестування МОЗ. Усі ці відомості необхідно буде відобразити лікарю у своєму портфоліо для проходження подальшої щорічної атестації.
Скільки балів необхідно для атестації лікарю?
У 2022 році для атестації необхідно подати щонайменше 100 балів БПР, отриманих у 2020 та 2021 роках.
У 2023 році для атестації необхідно подати щонайменше 100 балів БПР, отриманих у 2020, 2021 роках, та бали БПР, отримані у 2022 році. Мінімальна кількість балів БПР, яка має бути підтверджена за річний період, у 2022 році не є обов’язковою.
У 2024 році для атестації необхідно подати щонайменше 100 балів БПР, отриманих у 2020, 2021 роках, та щонайменше 50 балів БПР, отриманих у 2022, 2023 роках.
У 2025 році та наступних роках для атестації необхідно подавати щонайменше 50 балів БПР за кожен попередній рік.
Щодо питання атестації лікарів та врахування балів БПР
Облік балів за проходження БПР обов’язковий з 01 січня 2020 року. Щорічна перевірка особистого освітнього портфоліо з балами безперервного професійного розвитку розпочинається у 2021 році.
Особисте освітнє портфоліо з результатами проходження БПР створюється лікарем. Облік балів ведеться самим лікарем та засвідчується роботодавцем за місцем роботи у період, за який обліковуються бали. Мінімальна кількість балів, яка має бути підтверджена за річний період, складає 50 балів (максимальна кількість балів – необмежена). Оскільки лікар повинен звітувати з додаванням особистих портфоліо за минулі роки, він повинен забезпечити відповідність вимогам БПР з перевищенням кількості 50 балів – оскільки подані попередньо враховані бали БПР за новим поданням не є дійсними.
Особисте освітнє портфоліо за відповідний річний період подається лікарем для щорічної перевірки до відповідної атестаційної комісії. Копія особистого освітнього портфоліо надсилається поштою до 01 березня кожного року на адресу органу, при якому утворено відповідну атестаційну комісію.
Додатки
Яким чином та скільки балів відповідно переліку видів діяльності може отримати лікар?
З метою подальшого удосконалення і впорядкування системи післядипломної освіти та БПР медичних та фармацевтичних працівників МОЗ створило класифікацію заходів, за проходження яких лікарям нараховується відповідна кількість балів, детальніше з цим можна ознайомитись за цим посиланням. До таких відносяться:
ФОРМАЛЬНА ОСВІТА
- Присвоєння кваліфікації «лікар-спеціаліст» відповідної лікарської спеціальності.
У рік присвоєння кваліфікації в Україні нараховується 50 балів. Якщо кваліфікація присвоюється в інших країнах – 100* балів. Для підтвердження надається сертифікат або диплом.
- Здобуття освітньо-наукового та наукового рівнів вищої освіти галузі знань «Охорона здоров’я» (доктор філософії, доктор наук)
Бали нараховуються у рік захисту дисертації. 50 балів – за захист в Україні та 100* балів – за захист в інших країнах. Для підтвердження необхідно надати диплом.
НЕФОРМАЛЬНА ОСВІТА
- Підвищення кваліфікації
На циклах тематичного удосконалення в закладах (на факультетах) післядипломної освіти, в тому числі за змішаною (денною та дистанційною) формою освіти лікар за 1 тиждень навчання може отримати 25 балів. Якщо навчання триває 2 тижні і більше нараховується 50 балів. Навчання на курсах стажування в закладах (на факультетах) післядипломної освіти оцінюється у 50 балів. Для підтвердження медик надає посвідчення або свідоцтво.
- Навчання або медичне стажування в закладі вищої освіти/закладі охорони здоров’я за межами закладу, де працює фахівець
За таке навчання або стажування в Україні нараховується 3 бали за день, водночас не більше 25 балів за рік до щорічного мінімуму у 50 балів. Якщо навчання або стажування відбувається в інших країнах – 5* балів за день без обмежень щодо частки у щорічному мінімумі балів. Для підтвердження заходів в Україні лікар має надати відрядження та копію наказу про зарахування на стажування. Для підтвердження заходів в інших країнах – сертифікат або диплом із програмою стажування.
ІНФОРМАЛЬНА ОСВІТА
- Науково-практичні конференції, конгреси, симпозіуми
За участь в одноденному заході в Україні зараховується 5* балів, у заході тривалістю 2 дні та більше – 10* балів, стендову доповідь – 20 балів, усну доповідь – 30 балів. Участь у заходах за кордоном оцінюється вище. Лікар отримає за одноденний захід за межами України 10* балів, за захід тривалістю 2 дні та більше – 20* балів, стендову доповідь – 50* балів, усну доповідь – 70* балів. Одна й та сама доповідь повторно не враховується. Рекламні доповіді не враховуються. Участь у заході необхідно підтвердити сертифікатом або дипломом про участь. Доповідь підтверджується програмою події та/або публікацією у матеріалах заходу.
- Професійний розвиток за дистанційною формою навчання з використанням електронних навчальних ресурсів
Навчаючись онлайн, лікар може отримати 1 бал за 2 години україномовних курсів або відповідно до кількості балів у сертифікаті за англомовні курси. Максимальна кількість балів за такі дистанційні курси не обмежена. Водночас кількість балів, що враховуються до обов’язкового щорічного мінімуму, не має перевищувати 15 балів для україномовних та 20 балів для англомовних курсів. Для підтвердження лікарю необхідно надати сертифікат.
- Навчання на симуляційних тренінгах або тренінгах з оволодіння практичними навичками, в тому числі під час науково-практичних конференцій, симпозіумів, з’їздів, конгресів
За одноденний захід в Україні лікарю нараховується 15* балів, в інших країнах – 20* балів. За захід тривалістю 2 дні та більше в Україні – 25* балів, за кордоном – 30* балів. На підтвердження лікар має надати сертифікат або диплом.
- Тематичне навчання (фахові школи, семінари, майстер-класи тощо)
Участь в одноденному заході в Україні оцінюється у 10* балів, а в інших країнах – 15* балів, у заході тривалістю 2 дні та більше в Україні – 20* балів, за межами України – 25* балів. Щоб підтвердити участь, лікар має надати сертифікат або диплом.
- Публікація статті або огляду в журналі з імпакт-фактором
Така публікація в українських виданнях з імпакт-фактором оцінюється у 20 балів, в іноземних виданнях англійською мовою – 30* балів. У якості підтвердження надається бібліографічна довідка.
Кількість балів за заходи, які відбуваються в країнах з високим рівнем доходу (за рейтингом Світового Банку) або акредитовані за кордоном чи в Україні EACCME / ACCME / RCPSC чи сертифіковані ERC/ILCOR/AHA під час підрахунку загальної кількості балів множиться на 2.
Як відбувається атестація?
Процедуру атестації було спрощено, а бюрократичні вимоги та корупційні ризики мінімізовано. Лікар НЕ має подавати звіт про професійну діяльність за останні 3 роки. Замість 20 сторінок формальних показників, лікарі мають надати індивідуальне освітнє портфоліо на 1 сторінку. Співбесіду з атестаційною комісією було також скасовано. Лікар щороку записує в освітнє портфоліо своє навчання та засвідчує його у керівника свого закладу. Бланк освітнього портфоліо – це додаток 2 Порядку проведення атестації лікарів.
Особисте освітнє портфоліо (ООП) формується лікарем самостійно та подається у відділ кадрів не пізніше 1 березня. Надалі відділ кадрів аналізує подану інформацію і керівник направляє відповідний звіт та план атестації і проходження стажування до Департаменту охорони здоров’я у порядку визначеному відповідним наказом МОЗ України від 18.08.2021 №1753.
Таким чином, порядок подачі ООП у 2022 та 2023 році наступний:
- Лікарі формують самостійно ООП за 2021 або 2022 рік та подають його до відділу кадрів за місцем роботи (або відповідальній особі) до 01 березня 2022 р. або 2023 р.
- Відділ кадрів(або відповідальна особа) перевіряє подані дані, узагальнює та подає на затвердження керівнику закладу відповідні документи до 18 березня 2022 р. або 2023 р.
- Керівники закладів охорони здоров’я подають у Департамент охорони здоров’я до 22 березня 2022 р. або 2023 р. наступні документи:
– Звіт (узагальнений) щодо подання лікарями особистих освітніх портфоліо
– Перелік осіб, які мають проходити атестацію у поточному році
– План навчання лікарів у рамках безперервного професійного розвитку
– Перелік осіб, яким необхідно пройти курсову підготовку відповідно до вимог Порядку проведення атестації лікарів, затвердженого наказом МОЗ України від 18.08.2021 №1753, у зв’язку з відсутністю мінімальної кількості балів БПР за 2021 рік
Відповідно до поданих звітів лікарям, у яких відсутня мінімальна кількість балів БПР за 2021 рік або 2022 рік, слід пройти підвищення кваліфікації (курси тематичного удосконалення) у період з 01 березня до 31 травня 2022 року або 2023 року.
Якщо дані про перебіг БПР сфальсифіковано, то лікарю буде відмовлено в атестації. Підтвердження категорії відбувається раз на 5 років, атестацію на присвоєння кваліфікаційної категорії можна проходити частіше.
Для атестації лікар за 2 місяці до початку роботи комісії надає:
- письмову заяву;
- копію диплома про освіту, трудову книжку, сертифікат лікаря-спеціаліста та посвідчення про наявність кваліфікаційної категорії;
- атестаційний листок;
- особисте освітнє портфоліо з результатами БПР;
копії документів, що підтверджують обліковані бали БПР.
Є часті запитання, які викликають сумніви, тож тут наведемо відповіді на найпоширеніші з них:
Ні, не потрібно, оскільки наказ не передбачає обмеження балів БПР виключно “за фахом”.
Бали необхідно набирати відповідно до потреб вашої індивідуальної лікарської практики, на власний розсуд.
Ні. Кількість балів не сумується за кілька років, вся концепція БПР вибудовується на регулярному навчанні впродовж життя. Винятки можуть бути для окремих випадків, передбачених пунктом 4 Розділу V Порядку проведення атестації лікарів (стан здоров’я лікаря, військові дії, надзвичайні ситуації природного і техногенного характеру тощо).
Не передбачено обмежень щодо додавання балів за англомовні та україномовні курси.
Ні. На цей період вимоги не розповсюджуються, хоча за бажання лікаря у такій відпустці виконувати їх можна.
Так. Щорічна перевірка особистих освітніх портфоліо передбачена з 2021 року. Тобто до 01 березня 2022 року необхідно буде надіслати портфоліо за 2021 рік.
Усі лікарі України зобов’язані виконувати єдині вимоги до БПР. Порядок атестації науково-педагогічних працівників вищих медичних закладів визначено наказом МОЗ України від 22 лютого 2019 року №446.
Нині БПР запроваджено для лікарів. Тому вимоги наказу МОЗ України № 588 щодо атестації професіоналів з вищою немедичною освітою поки залишаються чинними. В майбутньому концепція БПР має поширюватися на всі категорії працівників сфери охорони здоров’я: фармацевтів, професіоналів з вищою немедичною освітою, медичних сестер та інших фахівців.
Окремого переліку “визнаних МОЗ” курсів чи провайдерів поки не існує. Обирайте види освітньої діяльності та надавачів освітніх послуг відповідно до власних потреб та можливостей.
На сьогодні загальний перелік циклів тематично удосконалення регламентується наказом МОЗ України від 07 грудня 1998 року №346 “Про затвердження Переліку назв циклів спеціалізації та вдосконалення лікарів і провізорів у вищих медичних (фармацевтичному) закладах (факультетах) післядипломної освіти”. Тематика окремих циклів визначається навчально-виробничими планами закладів та факультетів післядипломної освіти.
Посилання на нормативні документи:
Закон України “Про освіту”
Закон України “Про вищу освіту”
Закон України “Про професійний розвиток працівників”
Постанова КМУ від 14.07.2021 р. № 725 «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників»
Наказ МОЗ України від 07.12.1998 року № 346 “Про затвердження Переліку назв циклів спеціалізації та вдосконалення лікарів і провізорів у вищих медичних (фармацевтичному) закладах (факультетах) післядипломної освіти”
Наказ МОЗ України від 22.02.2019 № 446 «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів»
Наказ МОЗ України від 18.05.1994 року № 73 «Про затвердження Положення про проведення іспитів на передатестаційних циклах»
Наказ МОЗ ід 22.07.1993 № 166 «Про подальше удосконалення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників»